De az én kutyám nem motiválható jutalomfalattal!
2021.01.08

Elhatároztad, hogy jutalomfalatok segítségével fogod tanítani a kutyádat. és a kutyasulin is ezt javasolja az oktatód. Utána is olvastál, szuperhatékony és modern módszer, ez kell Neked. Csak egy a bökkenő... a kutyád fittyet hány a jutalmadra... Otthon még csak-csak megy, de máshol el sem veszi a kezedből a falatot. Mi lehet ennek az oka, és mit tehetsz?
A probléma gyakoribb, mint gondolnád. A kutyasulin szinte minden induló csoportban van olyan kutya-gazdi páros, akik ezzel küzdenek. Lássuk hát a lehetséges okokat és megoldásukat:
- Nem elég jó a jutalmad. Ne feledd, a jutalom az, amit a kutyád jutalomnak tekint. Hiába veszed meg a legdrágább bolti falatot, ha neki nem ízlik. Sokszor előfordul, hogy ami otthon, nyugodt környezetben motiváció, az egy izgalmasabb helyen bizony nagyon kevés. Ha jó eredményt szeretnél elérni, akkor meg kell találnod azt, amiért a kutyád szívesen dolgozik. Az ici-pici darabokra vágott sült vagy főtt hús, máj, esetleg sajt a legtöbb kutyánál tuti befutó, és sokkal egészségesebbek is, mint a száraz, tartósított bolti falatok. Kísérletezz!
- A kutyád nem éhes. Persze nem kell, hogy farkaséhes legyen, és semmiképp se éheztesd. De azért az könnyen belátható, hogy ha tréning előtt fél órával tömte meg a hasát, akkor nem hozza le Neked a csillagokat az égről egy-egy falatért. A teli hassal ugrándozás ráadásul nagyon veszélyes is, akár halálos gyomorcsavarodás is lehet a vége. Kutyasuli vagy intenzív gyakorlás előtt ne etesd meg a kutyádat, vagy ha még nagyon fiatal, adj neki fél adagot, legalább 2-3 órával a tréning előtt.
- A kutyád előtt egész nap ott van az étel, bármikor hozzájuthat. Ez manapság egyre gyakoribb, de sok szempontból káros szokás. Gondolj csak bele: ami bármikor szabadon elérhető, annak nincs értéke. Ez nem csak kutyáknál van így... Miért dolgoznál valamiért, amit ingyen is megkaphatsz? Ráadásul "rossz evő" kutyád is sokkal kevésbé lesz finnyás, ha csak mondjuk naponta 2-szer fél órára hagyod előtte az ételt. Ne félj, egyetlen kutya se halt még úgy éhen, hogy rendszeresen felkínálták neki a táplálékot... Az evési problémával küzdő kutyáknál legtöbb esetben már néhány nap után javul a helyzet, ha csak napi kétszer kínáljuk meg őket.
- A kutyád beteg. Akár hirtelen lett étvágytalan, akár tartósabban rossz evő, nem árt konzultálni erről az állatorvosoddal. Ez többféle betegség első jele is lehet, és a korai felismerés akár életet is menthet.
- Stressz. Ez egy sokszor alábecsült, pedig nagyon-nagyon jelentős tényező. Ha a kutyasulin, vagy más gyakorlási közegben a kutyád jelentős stressznek van kitéve, akkor nem fog enni, következtetésképp motiválni sem tudod a falattal. De továbbmegyek, a jelentős stressz blokkolja az agyban a tanulási folyamatokat, tehát akkor sem fogsz haladni a tanításban, ha más módszereket alkalmazol. Ez tudományos tény, és nem csak a kutyára vonatkozik, hanem minden élőlényre, és minden tanítási módszerre. Hogy hogyan ismerheted fel, ha a kutyád egy tanítási szituációban jelentős stressznek van kitéve, és mit tehetsz ellene, annak az alábbi linkre kattintva olvashatsz utána:
Elő a jutalomfalatokkal és jó gyakorlást kívánok!
