Szocializáció helyesen; hogy valóban elérd a célodat

2021.01.18

Mindenki, aki egy picit is tudatosan foglalkozik a kutyájával, hallott már a szocializáció fontosságáról. De tudod-e, hogy mit takar PONTOSAN ez a kifejezés? Hogy mikre kell figyelned? Hogy akár fordítva is elsülhet, ha átgondolatlanul, megfelelő tudás nélkül ugrassz bele?

A szocializáció azt jelenti, hogy megismerteted a kiskutyádat a környezetében lévő élő és élettelen dolgokkal, ingerekkel, méghozzá úgy, hogy pozitív társításokat alakítson ki ezekkel kapcsolatban. A szocializáció tehát sokkal több annál, hogy hagyjuk a kiskutyánkat idegen kutyákkal ismerkedni és játszani. Ettől még nem lesz jól szocializált. Meg kell ismernie különféle embereket (nőket, férfiakat, kisebb és nagyobb gyerekeket, furcsán mozgó időseket), különféle hangos járműveket, sokféle állatfajt és persze idegen kutyákat is. És ami a legeslegfontosabb: ezeket az ismerkedéseket pozitívként, örömteliként kell megélnie, különben pont az ellenkezőjét éred el annak, amit szerettél volna.

Amikor kiskutyád új emberekkel, kutyákkal, vagy akár idegen tárgyakkal ismerkedik, hagyd, hogy a saját tempójában közeledjen, ne kényszeríts rá semmit. Ha kíváncsi, hadd leljen örömöt a felfedezésben. Ha bátortalanabb, hagyj neki időt, és jutalmazd minden kicsi lépését, hogy pozitívan élje meg az ismerkedést. Nem jó ötlet őket egyből óriási tömegbe, vagy a kutyafuttatóra egy csomó idegen kutya közé vinni, hiszen nem tudhatod, hogyan fognak viselkedni a kiskutyáddal, nem tudod kontrollálni a helyzetet. Inkább beszélj meg közös kiskutyázást ismerőseiddel, barátaiddal, és kérd meg őket, hogy hagyják a kölyköt a saját tempójában ismerkedni, és kapjon sok-sok jutalmat közben. Ha ismersz más, nyugodt és kedves kutyákat, kezdjétek velük az ismerkedést. Jól nézd meg, hogy milyen kutyaoviba, szocializációs foglalkozásra viszed őt. Kérdezd meg, hogy megnézhetsz-e egy órát a kiskutyád nélkül. Jó jel, ha nincsenek túl sokan, és egyéni figyelem jut minden kutya-gazdi párosra, ha a váltakozik a játék és a tanítás, és egy kiskutya sincs megfélemlítve, "ledózerolva", a túl durva játékot még idejében megszakítja és megfelelő mederbe tereli az oktató. És persze pozitívan, jutalmazással tanulhatnak a kiskutyád. Ahol ezt látod, oda írasd be azonnal a kutyusodat!

A szocializáció kritikus időszaka sajnos nagyon rövid, 3 hetes kortól csak 13-14 hetes korig tart, ami azt jelenti, hogy nagyrésze le is zárul, mire magadhoz veszed a kiskutyádat. Ezért is annyira fontos, hogy ha vásárolsz, felelős tenyésztőt válassz, aki tudatában van ennek, és megkezdi a kiskutyák szocializációját! Ha már lekéstél erről az időszakról, vagy mondjuk menhelyről fogadsz örökbe kutyát, akkor sincs minden veszve, csak még fokozatosabban, a kutya reakcióját figyelve, és sok-sok jutalommal kell ismerkednetek a világgal. Ha nagyon félős, szocializálatlan a kutyád, kérd pozitív módszerekkel dolgozó tréner segítségét! A "majd megszokja", "át kell esnie rajta", "meg kell tanulnia megvédeni magát" hozzáállás itt nem segít, és csak komolyabb problémák forrása lehet! Csak az a kutya lesz problémamentes társad 10-15 éven keresztül, aki a világot egy biztonságos, örömteli helyként ismeri meg, és nem a veszélyt látja mindenben!

Ha gondos gazdiként tudatában vagy a védőoltások fontosságának, bizonyára felmerült benned a kérdés: hogyan szocializáljam ilyen korán a kiskutyámat, ha még nincsenek is meg az oltásai? Azt javaslom, hívd meg különböző ismerőseidet az otthonodba, kérd meg, hogy mossanak kezet, és már foglalkozhatnak is a kiskutyáddal. A külvilágba is kiviheted kicsit ölben vagy szállítóboxban, és hagyd, hogy a biztonságból hozzászokjon más kutyák látványához, hangjához és szagához (és jutalmazd közben!!!). Vidd el olyan helyre, ahol a boxából megismerkedhet a város zajával, vagy éppen vidéken más állatokkal. Ne feledd, a kevesebb néha több, ne merítsd ki a kiskutyádat, pár perc ismerkedés bőven elegendő.

Kérdésed van, esetleg elakadtál valahol? Keress bátran emailben: nori.smartdogs@gmail.com, vagy a Facebookon, Instagramon! Segítek!

© 2020 Károlyfi Nóra kutyás tréner. 5126 Jászfényszaru, Lehel út 23.
nori@karolyfinori-dogtraining.hu
+36-20-526-0850
Adószám: 57392907-1-36
Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el